Забравените гробища из земите български
Колко често ви се е случвало да попаднете на стари реликви, когато пътешествате из страната ни? А оставали ли сте изненадани, когато пред вас се появи някое забравено гробище, обрасло с бръшлян, потънало в тишина и забрава и обитавано гущери и змии? Темата, която започваме, е мрачна, но все пак е част от земния ни път.

Колко често ви се е случвало да попаднете на стари реликви, когато пътешествате из страната ни? А оставали ли сте изненадани, когато пред вас се появи някое забравено гробище, обрасло с бръшлян, потънало в тишина и забрава и обитавано гущери и змии? Темата, която започваме, е мрачна, но все пак е част от земния ни път. И естественият завършек дори на самите нас като пътешественици един ден... Ние също ще потънем в земята, а над гробовете ни ще преминават нови пътешественици, които също като нас, ще остават удивени от забравата, която цари в Родината ни, и от скоростта, с която времето и стихиите заличават всичко материално.
Предлагаме ви една поредица, което тепърва ще расте, със снимки от едни от най-старите гробища в България.
Гробища от късното Възраждане край с. Планинец
Снимки от старото гробище край село Сливарово - най-дивата територия на Странджа планина.
***
Стари надгробни камъни край обезлюденото източнородопско селце Малино.
***
Гробище край село Черничево, Крумовградско.
***
Мистериозното гробище на още по-мистериозното село Емерлер, обезлюдено само за едно денонощие. Днес останки от селото могат да бъдат открити на самата гранична бразда между България и Гърция.
***
Едно от няколкото големи гробища, потопени при строителството на язовир Кърджали. Останки от него се намират под обезлюденото село Аврамово.
***
Край самотното селце с един-единствен жител Горно Луково, досами границата с Гърция.
***
Забравеният гроб на войводата Стоян Желязков, част от Кладарската чета, Странджа планина.
***
Гроб с ясно оформена надгробна плоча във формата на кръст, на незнаен свещеник, село Върбово, Западни Родопи.